Leading Wholesale Trader of sodium persulphate powder, 99% 50 kg potassium aluminium sulphate, ammonium persulphate powder, magnesium sulphate heptahydrate, potassium sulphate powder and magnesium sulphate dried dihydrate from New Delhi.
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Usage | Industrial |
| Packaging Type | PP Bags |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | White Crystal |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity | 98% |
| Solubility | Soluble in Water |
Minimum order quantity: 50 Kg
Sodium Persulphate
MF: [Na???S???O???]
CAS No: [7775-27-1]
Synonyms: disodium peroxodisulphate; disodium peroxodisulphate; Sodium Persulphate
Description:Sodium Persulphate is an odourless, white, crystalline salt and it is almost non-hygroscopic.
It is a strong oxidizer and releases sulfuric acid when decomposing.
Additionally, due to its high purity it has a good storage stability and it can be easily and safely handled.
The product is not flammable but highly oxidizing.
Application:
₹ 85 / Kilogram Get Latest Price
| Physical Form | Crystals |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Purity | 99 % |
| Packaging Size | 50 kg. |
| Application | Industrial |
| Physical State | Crystals |
| Usage | Industrial |
| Packaging Type | PP bags with liner |
| Color | White |
| Country Of Origin | Made In India |
| Melting Point | 92.5 C |
| Density | 1.725 |
| Molar Mass | 474.45 |
| Solubility | Soluble in water |
| Solubility In Water | one gm in 7.2 ml water |
Minimum order quantity: 500 Kilogram
₹ 110 / Kilogram Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Purity % | 98% |
| Packaging Details | 25 kg bag |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Grade | Industrial |
| Physical State/Form | White Powder |
| CAS No | 7727-54-0 |
Minimum order quantity: 100 Kilogram
Description
Ammonium persulphate is an odourless, white, crystalline salt with hygroscopic character.
Its high purity it has good storage stability and as well as it can be easily and safely handled.
It is not flammable but highly oxidizing.
Application
₹ 18 / Kg Get Latest Price
| Purity | 98.0% min. |
| Physical State | Crystals |
| Usage | Industrial |
| Packaging Type | HDPE bags |
| Packaging Size | 50 kg. |
| Color | White |
| Molar Mass | 246.51 |
| CAS Number | [10034-99-8] |
| Density | 1.67 |
| PH Value | 6-7 |
| Magnesium As Mg | 9.5% |
Minimum order quantity: 100 Kg
Packing: 50 kg. bag
₹ 110 / Kilogram Get Latest Price
| Packaging Size | 50 kg. |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade Standard | Pharma grade |
| Packaging Type | PP bags |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity | 99% |
| Solubility | Soluble in Water |
Minimum order quantity: 50 Kilogram
₹ 55 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 40 kg |
| Form | Granules |
| Packaging Type | PP Sack bag |
| Appearance | White |
| Assay | 98% |
| Molecular Formula | MgSO4.2H2O |
| Molecular Weight | 156 |
₹ 26 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Agricultural Grade |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 50 kg. |
| Purity | 98-99% |
| Grade | Industrial |
| Application | Fertilizer Use, Agricultural Use |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Brand | Indian |
Nitin Gupta (CEO)
Exemplar
Tower-C, 306, Ndm-2, Netaji Subhash Place, Pitampura
New Delhi - 110034, Delhi, India