Leading Wholesale Trader of sodium gluconate powder, sodium gluconate powder (99%) 50kg, sodium gluconate powder (99%) 25kg and sodium gluconate powder (99%) food grade from New Delhi.
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Grade | Technical |
| Form | Powder |
| Purity | 99 percent |
| Application Use | Textile, Concrete Admixture, Food |
| Packaging Size | 25Kg |
| Color | White |
| Packaging Type | HDPE Bags |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | China |
Minimum order quantity: 25 Kg
Sodium Gluconate.
Synonyms: Gluconic acid sodium; Gluconic acid monosodium salt
Molecular Formula: C6H11O7Na
Molecular weight: 218.14
CAS No.: [527-07-1]
This product is widely used in textile dyeing, printing and metal surface, water treatment, chelating agent, steel surface cleaning agent, cleaning agent for glass bottle, chelating agent for cement, plating and alumina.
Application
Sodium gluconate has excellent effects of corrosion and scale proof, it is widely used as water quality stabilizer, such as the treatment chemicals in the cooling cycle system in petrochemical field, low pressure boilerandengine cooling water system .
Steel surface cleaning agent.
Glass bottle exclusive cleaning agent
As a water reducer and retarder in construction industry
In the textile industry as a greenchelating & dispersant.
Packed in plastic woven bags, 25kg per bag
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Purity | 99 percent |
| Form | Powder |
| Color | Off White |
| Application Use | Food, Textile, Concrete Admixture, Water Treatment |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
Sodium Gluconate.
Synonyms: Gluconic acid sodium; Gluconic acid monosodium salt
Molecular Formula: C6H11O7Na
Molecular weight: 218.14
CAS No.: [527-07-1]
This product is widely used in textile dyeing, printing and metal surface, water treatment, chelating agent, steel surface cleaning agent, cleaning agent for glass bottle, chelating agent for cement, plating and alumina.
Application
Sodium gluconate has excellent effects of corrosion and scale proof, it is widely used as water quality stabilizer, such as the treatment chemicals in the cooling cycle system in petrochemical field, low pressure boilerandengine cooling water system .
Steel surface cleaning agent.
Glass bottle exclusive cleaning agent
As a water reducer and retarder in construction industry
In the textile industry as a greenchelating & dispersant.
Packed in plastic woven bags, 25kg per bag
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Purity | 99 percent |
| Form | Powder |
| Color | Off White |
| Application Use | Textile, Concrete Admixture |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
Sodium Gluconate.
Synonyms: Gluconic acid sodium; Gluconic acid monosodium salt
Molecular Formula: C6H11O7Na
Molecular weight: 218.14
CAS No.: [527-07-1]
This product is widely used in textile dyeing, printing and metal surface, water treatment, chelating agent, steel surface cleaning agent, cleaning agent for glass bottle, chelating agent for cement, plating and alumina.
Application
Sodium gluconate has excellent effects of corrosion and scale proof, it is widely used as water quality stabilizer, such as the treatment chemicals in the cooling cycle system in petrochemical field, low pressure boilerandengine cooling water system .
Steel surface cleaning agent.
Glass bottle exclusive cleaning agent
As a water reducer and retarder in construction industry
In the textile industry as a greenchelating & dispersant.
Packed in plastic woven bags, 25kg per bag
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Purity | 99 percent |
| Form | Powder |
| Color | Off White |
| Application Use | Textile, Water Treatment, Concrete Admixture |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
Sodium Gluconate.
Synonyms: Gluconic acid sodium; Gluconic acid monosodium salt
Molecular Formula: C6H11O7Na
Molecular weight: 218.14
CAS No.: [527-07-1]
This product is widely used in textile dyeing, printing and metal surface, water treatment, chelating agent, steel surface cleaning agent, cleaning agent for glass bottle, chelating agent for cement, plating and alumina.
Application
Sodium gluconate has excellent effects of corrosion and scale proof, it is widely used as water quality stabilizer, such as the treatment chemicals in the cooling cycle system in petrochemical field, low pressure boilerandengine cooling water system .
Steel surface cleaning agent.
Glass bottle exclusive cleaning agent
As a water reducer and retarder in construction industry
In the textile industry as a greenchelating & dispersant.
Packed in plastic woven bags, 25kg per bag
Nitin Gupta (CEO)
Exemplar
Tower-C, 306, Ndm-2, Netaji Subhash Place, Pitampura
New Delhi - 110034, Delhi, India