Our range of products include potassium persulfate powder (calibre), potassium persulfate powder (99%) 25kg, potassium persulfate powder (pps) and potassium persulfate powder (99%) 50kg.
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | AR Grade |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Details | 25Kg bag |
| Grade | Industrial Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Water Treatment, Laboratory |
| Packaging Type | PP Bag |
| Usage/Application | Polymer Industry |
| Chemical Formula | K2S2O8 |
| CAS Number | 7727-21-1 |
| Country of Origin | Made in India |
| Solubility | Soluble in Water |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Technical |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Polymerization |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Shelf Life | 12 months |
| CAS Number | 7727-21-1 |
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Technical |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Water Treatment, Polymerization, Etching, Laboratory |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Shelf Life | 12 months |
| CAS Number | 7727-21-1 |
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Laboratory Reagent |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 50 kg |
| Application | Polymerization, Water Treatment, Etching |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Shelf Life | 12 months |
| CAS Number | 7727-21-1 |
Nitin Gupta (CEO)
Exemplar
Tower-C, 306, Ndm-2, Netaji Subhash Place, Pitampura
New Delhi - 110034, Delhi, India