Prominent & Leading Wholesale Trader from New Delhi, we offer manganese edta (agricultural grade), manganese edta (mn 12%), manganese edta (mn 12%) 50kg and manganese edta (mn 12%) 25kg.
₹ 235 / Kg Get Latest Price
| Mn Content | 12% Mn |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Chelating Agent | EDTA |
| Form Type | Powder |
| Application Method | Fertigation, Soil |
| Recommended Dose | 1 g/L |
| Usage | Agriculture |
| Pack Type | HDPE bag |
| Grade Standard | Agricultural grade |
| Solubility | Soluble in Water |
| Brand | Exemplar |
| CAS No | 15375-04-5 |
| Molecular formula | C10H12N2O8MnNa2 |
| Manganese | 12.0% |
| Molecular weight | 389.1 |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 235 / Kg Get Latest Price
| Mn Content | 13% Mn |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Chelating Agent | EDTA |
| Application Method | Fertigation, Soil |
| Recommended Dose | 0.5 g/L |
₹ 235 / Kg Get Latest Price
| Mn Content | 13% Mn |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 50 kg |
| Chelating Agent | EDTA |
| Application Method | Fertigation, Foliar, Soil |
| Recommended Dose | 1 g/L |
₹ 235 / Kg Get Latest Price
| Mn Content | 12% Mn |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Chelating Agent | EDTA |
| Application Method | Drip, Foliar |
| Recommended Dose | 0.5 g/L |
Nitin Gupta (CEO)
Exemplar
Tower-C, 306, Ndm-2, Netaji Subhash Place, Pitampura
New Delhi - 110034, Delhi, India