Our product range includes a wide range of magnesium gluconate dihydrate, magnesium gluconate (99%) food grade, magnesium gluconate (99%) 50kg and magnesium gluconate (99%) 25kg.
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Product Type | API |
| Grade | Technical |
| Magnesium Strength | 6% |
| Grade Standard | Food Grade |
| Form | Powder |
| Dosage Form | Tablet |
| With Vitamins | With B Complex |
| Packaging Size | 25 kg |
| Pack Size | Bag |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging type | Hdpe bags |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Product Type | API |
| Magnesium Strength | 5% |
| Grade Standard | IP |
| Dosage Form | Tablet |
| With Vitamins | With B Complex |
| Pack Size | 25kg |
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Product Type | API |
| Magnesium Strength | 5% |
| Grade Standard | IP |
| Dosage Form | Tablet |
| With Vitamins | With B Complex |
| Pack Size | 50kg |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Product Type | API |
| Magnesium Strength | 6% |
| Grade Standard | Food Grade |
| Dosage Form | Tablet |
| With Vitamins | With B Complex |
| Pack Size | 25Kg |
Nitin Gupta (CEO)
Exemplar
Tower-C, 306, Ndm-2, Netaji Subhash Place, Pitampura
New Delhi - 110034, Delhi, India