Leading Wholesale Trader of tri magnesium citrate (mg 16%), magnesium citrate (food grade) 25kg, magnesium citrate (tri basic) and magnesium citrate nonahydrate (mg 16%) from New Delhi.
₹ 240 / Kilogram Get Latest Price
| Application | Industrial, Feed, Pharma, Food, Nutraceutical |
| Grade Standard | EP |
| Magnesium Content | 15–17% |
| Brand | Exemplar |
| Hydration Form | Anhydrous |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg. |
| Dosage Form | Powder |
| Usage | Chemically pure |
| Packaging Type | HDPE Bags |
| Color | White |
Trimagnesium citrate (3:2)
Tri-magnesium Dicitrate
MF: Mg3(C6H5O7)2.xH2O
MW: 451.1
Physical properties: White powder; Partially soluble in water; Non-toxic.
| Appearance |
white or yellowish powder | |
| Mg | % | 10.5-16.4 |
| Loss on drying | ≤% | 20 - 32 |
| Chloride | ≤% | 0.05 |
| Sulphate | ≤% | 0.2 |
| As | ≤% | 0.0003 |
₹ 240 / Kg Get Latest Price
| Application | Food, Feed, Nutraceutical, Industrial, Pharma |
| Grade Standard | IP |
| Magnesium Content | 15–17% |
| Hydration Form | Anhydrous |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
Trimagnesium citrate (3:2)
Tri-magnesium Dicitrate
MF: Mg3(C6H5O7)2.xH2O
MW: 451.1
Physical properties: White powder; Partially soluble in water; Non-toxic.
| Appearance |
white or yellowish powder | |
| Mg | % | 10.5-16.4 |
| Loss on drying | ≤% | 20 - 32 |
| Chloride | ≤% | 0.05 |
| Sulphate | ≤% | 0.2 |
| As | ≤% | 0.0003 |
₹ 240 / Kg Get Latest Price
| Application | Industrial, Food, Pharma, Nutraceutical, Feed |
| Grade Standard | IP |
| Magnesium Content | 15–16% |
| Hydration Form | Anhydrous |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 50 kg |
Trimagnesium citrate (3:2)
Tri-magnesium Dicitrate
MF: Mg3(C6H5O7)2.xH2O
MW: 451.1
Physical properties: White powder; Partially soluble in water; Non-toxic.
| Appearance |
white or yellowish powder | |
| Mg | % | 10.5-16.4 |
| Loss on drying | ≤% | 20 - 32 |
| Chloride | ≤% | 0.05 |
| Sulphate | ≤% | 0.2 |
| As | ≤% | 0.0003 |
₹ 240 / Kg Get Latest Price
| Application | Pharma, Feed, Industrial, Food, Nutraceutical |
| Grade Standard | IP |
| Magnesium Content | 15–16% |
| Hydration Form | Anhydrous |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
Trimagnesium citrate (3:2)
Tri-magnesium Dicitrate
MF: Mg3(C6H5O7)2.xH2O
MW: 451.1
Physical properties: White powder; Partially soluble in water; Non-toxic.
| Appearance |
white or yellowish powder | |
| Mg | % | 10.5-16.4 |
| Loss on drying | ≤% | 20 - 32 |
| Chloride | ≤% | 0.05 |
| Sulphate | ≤% | 0.2 |
| As | ≤% | 0.0003 |
Nitin Gupta (CEO)
Exemplar
Tower-C, 306, Ndm-2, Netaji Subhash Place, Pitampura
New Delhi - 110034, Delhi, India