Our range of products include sodium potassium tartrate (spt) powder, edta calcium disodium powder, potassium bi tartrate (99%), potassium hydrogen tartrate (99%), edta calcium disodium powder (ca 10%) 25kg and edta calcium disodium powder (ca 10%).
₹ 260 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Pharma Grade |
| Form | Crystals |
| Packaging Size | 25 kg |
| Colour | White |
| Packaging Type | Bags |
| Solubility | Soluble in water. |
| Assay | 98.5-100.0% |
| Molecular weight | 282.1 |
| Sulphate as SO4 | 0.05% max. |
| Chloride as Cl | 0.05% max. |
| LOD | 22.0% max. |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 250 / Kilogram Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE bag |
| Packaging Size | 25 kg. |
| Application | Industrial |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Usage | Industrial |
| Shelf Life | 3 Year |
| Colour | White |
| Product type | Calcium |
₹ 300 / Kilogram Get Latest Price
| Purity | ≥99% |
| Grade | Technical |
| Form | Crystals |
| Brand | Exemplar |
| Application | Wine |
| Packaging Size | 50 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Assay | 99–101% |
| Packaging Type | HDPE Bag |
Minimum order quantity: 100 Kilogram
Potassium bitartrate
Formula KC4H5O6,
Synonyms: potassium hydrogen tartrate, Cream of tartar,
Potassium bitartrate [CAS 868-14-4] is colorless crystals or white crystal powder with sweet and sour taste, sparingly soluble in water, freely soluble in dilute mineral acid, alkaline solution or borax solution and insoluble in acetic acid or ethanol, relative density 1.984.
Application: Served as buffer and reducing agent, also as leavening agent in food industry. Metal treatment and cleaning
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Purity | ≥99% |
| Grade | Food Grade |
| Form | Crystals |
| Application | Baking Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Assay | ≥99.5% |
| Brand | Exemplar |
Potassium bitartrate
Formula KC4H5O6,
Synonyms: potassium hydrogen tartrate, Cream of tartar,
Potassium bitartrate [CAS 868-14-4] is colorless crystals or white crystal powder with sweet and sour taste, sparingly soluble in water, freely soluble in dilute mineral acid, alkaline solution or borax solution and insoluble in acetic acid or ethanol, relative density 1.984.
Application: Served as buffer and reducing agent, also as leavening agent in food industry. Metal treatment and cleaning
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Industrial |
| Shelf Life | 3 Year |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Industrial |
| Shelf Life | 3 Year |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Form | Powder |
| Purity | 98% |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 50 kg |
| Application | Industrial |
| Shelf Life | 3 Year |
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Purity | ≥99% |
| Grade | Food Grade |
| Form | Crystals |
| Application | Baking Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Assay | ≥99.5% |
| Color | White |
| Brand | Exemplar |
Cream of tartar can be mixed with an acidic liquid such as lemon juice or white vinegar to make a paste-like cleaning agent for metals such as brass, aluminum or copper, or with water for other cleaning applications such as removing light stains from porcelain.
Cream of tartar was often used in traditional dyeing where the complexing action of the tartrate ions were used to adjust the solubility and hydrolysis of mordant salts such as tin chloride and alum.
Pack Size:- 25kg. bags.
₹ 260 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Food Grade |
| Form | Crystals |
| Assay | ≥99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Colour | White |
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Potassium Content | 16–18% |
| Grade | Industrial/ Agriculture |
| Form | Powder |
| Purity | 97-98% |
| Application | Nutraceuticals, Dietary Supplements |
| Assay | ≥99% |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Type | PP bags with liner |
| Packaging Size | 25 kg |
| Physical Form | white powder |
| Shelf Life | 24 months |
| Chemical Formula | C6H11KO7 |
| CAS Number | 299-27-4 |
| Molecular Weight | 234.245 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 260 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Technical Grade |
| Form | Crystals |
| Assay | ≥98% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Brand | CDH |
| Colour | White |
₹ 260 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Pharma Grade |
| Form | Crystals |
| Assay | ≥99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Colour | Off White |
₹ 260 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Lab Grade |
| Form | Crystals |
| Assay | ≥98% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Brand | SRL |
| Colour | White |
₹ 280 / Kilogram Get Latest Price
| Grade | Pharma Grade |
| Manganese Content | ≥12% |
| Form | powder |
| Application | Dietary Supplements |
| Packaging Size | 50 kg |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Type | HDPE Bags |
| Brand | Exemplar |
| Colour | White |
₹ 100 / Kilogram Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Acetic Acid Content | ≥39% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Snack Seasoning |
| Purity | ≥99% |
| Usage | Industrial |
| Physical State | Powder |
| Brand | Exempure |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Color | white |
| Shelf Life | 24 Months |
Minimum order quantity: 100 Kilogram
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Acetic Acid Content | 37–39% |
| Form | Powder |
| Application | Snack Seasoning |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | ≥98% |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Acetic Acid Content | 37–39% |
| Form | Powder |
| Application | Snack Seasoning |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | ≥99% |
| Shelf Life | 12 Months |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Acetic Acid Content | ≥39% |
| Form | Powder |
| Application | Snack Seasoning |
| Packaging Size | 50 kg |
| Purity | ≥99% |
| Shelf Life | 12 Months |
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Grade | Food Grade |
| Manganese Content | ≥12% |
| Form | Powder |
| Application | Fortified Foods |
| Packaging Size | 25 kg |
| Solubility | Water Soluble |
| Color | White |
| Brand | Exemplar |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Acetic Acid Content | 37–39% |
| Form | Powder |
| Application | Snack Seasoning |
| Packaging Size | 50 kg |
| Purity | ≥98% |
| Shelf Life | 12 Months |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Grade | Food Grade |
| Manganese Content | ≥10% |
| Form | Powder |
| Application | Fortified Foods |
| Packaging Size | 25 kg |
| Solubility | Water Soluble |
| Color | White |
| Packaging type | HDPE |
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Grade | Pharma Grade |
| Manganese Content | ≥10% |
| Form | Powder |
| Application | Nutraceuticals |
| Packaging Size | 25 kg |
| Solubility | Water Soluble |
| Color | White |
| Brand | Exemplar |
Nitin Gupta (CEO)
Exemplar
Tower-C, 306, Ndm-2, Netaji Subhash Place, Pitampura
New Delhi - 110034, Delhi, India