Pioneers in the industry, we offer ferrous gluconate dihydrate, ferrous gluconate (99%) food grade, 97% 25 kg ferrous gluconate powder, ferrous gluconate (99%) 50kg, ferrous gluconate (99%) 25kg and 97% 50 kg ferrous gluconate powder from India.
₹ 225 / Kg Get Latest Price
| Grade | Food Grade |
| Purity | 95–97% |
| Packaging Size | 25 KG |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 3 years |
| Manufacturer Type | Food Ingredient Mfr |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Brand | Exemplar |
| Colour | White |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 225 / Kg Get Latest Price
| Grade | Pharma Grade |
| Purity | >=98% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 3 years |
| Manufacturer Type | API Manufacturer |
₹ 225 / Kg Get Latest Price
| Grade | Pharma Grade |
| Purity | 97–98% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 3 years |
| Manufacturer Type | API Manufacturer |
₹ 225 / Kg Get Latest Price
| Grade | Food Grade |
| Purity | 95–97% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 3 years |
| Manufacturer Type | Food Ingredient Mfr |
₹ 225 / Kg Get Latest Price
| Grade | Food Grade |
| Purity | 97–98% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 3 years |
| Manufacturer Type | Food Ingredient Mfr |
₹ 225 / Kg Get Latest Price
| Grade | Pharma Grade |
| Purity | 97–98% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 3 years |
| Manufacturer Type | API Manufacturer |
Nitin Gupta (CEO)
Exemplar
Tower-C, 306, Ndm-2, Netaji Subhash Place, Pitampura
New Delhi - 110034, Delhi, India