Prominent & Leading Wholesale Trader from New Delhi, we offer edta tetrasodium powder (99%) 50kg, edta tetrasodium powder (99%) 25kg, edta tetrasodium liquid (cv 100) 40kg, edta tetrasodium liquid (cv 100) 50 kg and 99% 25 kg edta tetrasodium powder.
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Assay | ≥99% |
| Form | Powder |
| Application | Detergent |
| pH Value | 10–12 |
| Pack Size | 50 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Country Of Origin | India |
₹ 180 / Kilogram Get Latest Price
| Grade Standard | Technical Grade |
| Assay | ≥95% |
| Application | Water Treatment |
| pH Value | 10–12 |
| Pack Size | 25 kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
| Colour | White |
Minimum order quantity: 100 Kilogram
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Assay | ≥98% |
| Form | Powder |
| Application | Textile |
| pH Value | 10–12 |
| Pack Size | 40 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Country Of Origin | India |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Assay | ≥98% |
| Form | Powder |
| Application | Cosmetic, Water Treatment, Textile |
| pH Value | 10–12 |
| Pack Size | 50 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Country Of Origin | India |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Assay | ≥99% |
| Form | Powder |
| Application | Textile, Water Treatment |
| pH Value | 10–12 |
| Pack Size | 25 kg |
Nitin Gupta (CEO)
Exemplar
Tower-C, 306, Ndm-2, Netaji Subhash Place, Pitampura
New Delhi - 110034, Delhi, India