We are a leading Wholesale Trader of edta pure acid (99%) 25kg, ethylenediaminetetraacetic (edta) pure acid, 25kg, ethylenediaminetetraacetic (edta) pure acid, 50kg and edta pure acid (99%) 50kg from New Delhi, India.
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg. |
| Grade | AR Grade |
| Physical State | Powder |
| Grade Standard | Bio-Tech Grade, Reagent Grade, Pure grade |
| Brand | Exemplar |
| Packaging Type | HDPE bags |
| Color | White |
| Usage | Laboratory |
| Purity | 98% |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Purity | 99.5% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | AR Grade |
| Application | Chelating Agent |
| pH Range | 3.0 |
| Shelf Life | 3 Years |
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Purity | 99.5% |
| Packaging Size | 25 kg |
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 50 kg |
Nitin Gupta (CEO)
Exemplar
Tower-C, 306, Ndm-2, Netaji Subhash Place, Pitampura
New Delhi - 110034, Delhi, India