Prominent & Leading Wholesale Trader from New Delhi, we offer edta ferric sodium (chelated iron 12%) 50 kg, edta ferric sodium, edta ferric sodium (agricultural grade) and edta ferric sodium (chelated iron 12%) 25 kg.
₹ 235 / Kg Get Latest Price
| Fe Content | 12% Fe |
| Chelating Agent | EDTA |
| Form | Powder |
| Application Method | Soil |
| Packaging Size | 50 kg |
| pH Stability | 4–6 |
| Physical State | Powder |
| Usage | Agriculture |
| Pack Type | hdpe bags with inside liner |
| Packaging Type | Bags. |
| Fe Source | Ferric |
| Solubility | Soluble in water |
| Brand | EXEMPLAR |
| Colour | Yellow |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 235 / Kg Get Latest Price
| Fe Content | 12% Fe |
| Chelating Agent | EDTA |
| Form | Powder |
| Application Method | Soil |
| Packaging Size | 25 kg |
| pH Stability | 4–6 |
| Chelated Iron | 12% |
| Purity | 99% |
₹ 235 / Kg Get Latest Price
| Fe Content | 12% Fe |
| Chelating Agent | EDTA |
| Form | Powder |
| Application Method | Soil, Foliar |
| Packaging Size | 25 kg |
| pH Stability | 4–6 |
| Purity | 99% |
₹ 235 / Kg Get Latest Price
| Fe Content | 12% Fe |
| Chelating Agent | EDTA |
| Form | Powder |
| Application Method | Soil |
| Packaging Size | 25 kg |
| pH Stability | 4–6 |
Nitin Gupta (CEO)
Exemplar
Tower-C, 306, Ndm-2, Netaji Subhash Place, Pitampura
New Delhi - 110034, Delhi, India